Atrakcje Lubina i okolic

Grodzisko

Piękne okoliczności przyrody miały niegdyś znaczenie militarne, a widok na rozległe wody Świny był wielkim atutem tego miejsca. Dawni mieszkańcy Wolina wznieśli tu warowny zamek, który przez kilka wieków pełnił funkcję wieży strażniczej. Obecnie możemy podziwiać niewielką ekspozycję, na którą składają się przedmioty wydobyte z ziemi podczas prac archeologicznych oraz relikty dawnej zabudowy, ale największą atrakcją pozostaje widok na rzekę, zalew, wyspy i przepływające statki. Chętni mogą skorzystać z oferty gastronomicznej na miejscu (warto skusić się choćby na kawę w tak malowniczym miejscu).

Cmentarz katolicki

Cmentarz katolicki ze słynnymi grobami i pomnikami. Jest to jeden z najpiękniejszych cmentarzy na Pomorzu Zachodnim. Wśród pochowanych tu osób znajdują się sławni ludzie z różnych dziedzin – nauki, kultury, sportu czy polityki. Można tu zobaczyć między innymi:

– Karola Twardowskiego (1866-1938), polskiego filozofa;

– Stanisław Mieroszewski (1877-1937), polskiego pisarza.

Jeżyce

Wyspa otoczona Świną. Jeżyce nie są wyspą w dosłownym tego słowa znaczeniu – otacza je Świna, ale nie prowadzą do niej żadne drogi ani mosty. Można się na nią dostać tylko łodzią lub kajakiem (można je wypożyczyć w Wolinie lub Świnoujściu).

Wzgórze św. Jakuba z Zamkiem i Wzgórze Zielonka

W Lubinie znajdują się dwa wzgórza, z których można podziwiać piękne widoki – oba były w przeszłości ufortyfikowane. Pierwsze z nich to Wzgórze św. Jakuba z Zamkiem. Niestety, wejście na nie jest płatne. Kolejne miejsce, Wzgórze Zielonka, z którego można podziwiać piękne widoki. Tym razem bez płacenia za wstęp, ale też bez atrakcji historycznych. Na wzgórze prowadzi niebieski szlak z centrum Lubina – wspinaczka nie jest zbyt trudna (jest trochę schodów), widok jest inny (bardziej rozległy – bo wyższy, ale też nieco ograniczony przez rosnące na wzgórzu drzewa).

Jezioro Wapnica

Jezioro Wapnica znajduje się na terenie Nadodrzańskiego Parku Krajobrazowego i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w regionie lubińskim. Jezioro o turkusowo-zielonej wodzie otoczone jest lasem. Jest to rezerwat przyrody z unikalną florą i fauną. Składa się z trzech akwenów, które połączone są ze sobą strumieniami. Największy z nich ma powierzchnię ok. 1 ha, a jego głębokość wynosi od 2 do 3 m.

Turkusowy kolor wody wynika z wysokiego stężenia rozpuszczonych minerałów, takich jak węglan wapnia (CaCO3), które odbijają światło o tej właśnie długości fali.

Do jeziora Wapnica można dotrzeć niebieskim szlakiem turystycznym (2 km), który rozpoczyna się w Lubinie, obok dawnej wieży górniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.