Koronawirus w Polsce – dane i zniesienie obostrzeń

Liczba pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przebywających w polskich szpitalach spadła w ciągu nocy o 773 osoby i jest najniższa od końca stycznia – podało Ministerstwo Zdrowia. Resort zdrowia poinformował w sobotę rano, że w polskich szpitalach przebywa obecnie 9.357 pacjentów, w tym 1.785 osób leczonych jest na oddziałach intensywnej terapii. Liczba zajętych respiratorów osiągnęła najniższy poziom od listopada, spada też liczba osób objętych kwarantanną.

Znoszenie obostrzeń związanych z pandemią koronowirusa w Polsce

Po raz pierwszy od października ubiegłego roku Polska w poniedziałek zniesie wszystkie ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, z wyjątkiem zakazu imprez masowych. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że decyzję o zniesieniu większości ograniczeń od 1 marca podjął po konsultacjach z ekspertami medycznymi. „Jest możliwe zniesienie dużej części wszystkich ograniczeń, tych, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy i kwartałów” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu. Premier dodał, że maski nadal będą obowiązkowe w przestrzeni publicznej, w tym w środkach transportu publicznego i sklepach – choć nie przewidziano kar za ich naruszenie. Nie wyjaśnił, jak brak kar będzie pogodzony z ustawą, która zabrania wchodzenia do takich miejsc bez masek.

Kiedy koniec pandemii? Covid 19

Zakażenia wywołane przez szczep Omicron koronawirusa nie osiągnęły jeszcze szczytu w wielu krajach. Poinformowała o tym na konferencji prasowej ekspertka WHO Maria Van Kerkhove, która dodała, że WHO zawsze zalecała, by ograniczenia epidemiczne były zarówno wprowadzane, jak i stopniowo znoszone w miarę szybkich zmian sytuacji epidemicznej.

„Niektóre kraje, które decydują się na większą otwartość, muszą być przygotowane na ponowne wprowadzenie ograniczeń, gdy zajdzie taka potrzeba” – powiedział dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Michael Ryan na briefingu dla mediów w Genewie.

Działania podczas etapu czwartego opierają się w dużej mierze na środkach zapobiegawczych, zapewniających najlepszą szansę na zwalczenie rozprzestrzeniania się choroby. Działania podczas czwartego etapu pandemii pozostają mocno ograniczone, aby dać szpitalom i agencjom zdrowia publicznego szansę na zapewnienie opieki tym, którzy są ciężko chorzy i spowolnienie rozprzestrzeniania się infekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.