Kawa – cappucino, latte a może americano?

Kawa jest najpopularniejszym napojem na świecie. Wypijamy jej rocznie ok. 1,4 miliarda ton, a jej największymi producentami są Brazylia, Kolumbia i Wietnam. Co ciekawe, kawa była w przeszłości zakazana przez muzułmańskiego sułtana. Większość z nas wie, że kawa może być zarówno czarna jak i biała, ale niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że ten sam napój można przygotować na różne sposoby. Wszystko to dzięki czarowi ekspresu do kawy!

Kawa czarna czy biała?

Walka między czarną kawą a białą kawą (inaczej zwaną kawą z mlekiem lub śmietanką) jest bardzo zmienna. Niektórzy ludzie nie mogą znieść smaku czarnej kawy, podczas gdy inni nie wyobrażają sobie nic gorszego niż filiżanka kremowej latte. Choć po obu stronach można znaleźć wiele opinii, debata często sprowadza się do tego, czy pijemy kawę dla smaku, czy dla kofeiny.

Zacznijmy od smaku czarnej kawy. Profil smakowy tego rodzaju napoju zależy w dużej mierze od sposobu przetwarzania i palenia ziaren, dlatego różne odmiany będą smakować inaczej niż pozostałe, ale ogólnie można powiedzieć, że czarna kawa ma gorzki, ziemisty smak, który często opisuje się jako podobny do ciemnej czekolady. Ta ziemistość może być smaczna dla niektórych osób, ale nie dla wszystkich. Jeśli jesteś wrażliwy na gorycz lub nie lubisz smaku czarnej kawy samej w sobie, być może wolisz napar zmieszany z mlekiem lub śmietanką, aby złagodzić jego smak.

Z drugiej strony, ci, którzy cieszą się poranną filiżanką kawy bez nabiału, mogą to robić po prostu dlatego, że chcą porannego zastrzyku kofeiny – i jeśli to jest ich głównym zmartwieniem przy wyborze między czarną a białą kawą, prawdopodobnie dokonują dobrego wyboru.

Czym jest kawa cappucino?

Cappuccino to popularny włoski napój kawowy, który tradycyjnie przygotowuje się z parującą mleczną pianką. Nazwa pochodzi od braci kapucynów i nawiązuje do koloru ich habitów.

Cappuccino przygotowuje się zwykle na bazie espresso i pokrywa grubą warstwą mlecznej pianki. Niektórzy uważają, że cappuccino i latte to podobne napoje, ale w rzeczywistości bardzo się od siebie różnią. Latte przygotowuje się na bazie espresso i parującego mleka, natomiast cappuccino to napój, który zawiera zarówno espresso, jak i parujące mleko (oraz grubą warstwę pianki na wierzchu).

Oprócz tego, że cappuccino można pić w kawiarniach na całym świecie, można je pić samo lub podawać z innymi produktami spożywczymi, takimi jak ciastka lub kanapki na śniadanie, lunch, kolację, przekąskę itp.

Czym jest kawa latte?

Latte to napój kawowy przyrządzany z espresso i parującego mleka. Słowo „latte” pochodzi od włoskiego słowa oznaczającego mleko – caffelatte. Termin ten powstał we Włoszech i był używany zarówno do opisu napojów kawowych, jak i mlecznych. W niektórych amerykańskich kawiarniach terminem tym określa się także cappuccino przyrządzane z espresso zamiast kawy parzonej.

Nazwa pochodzi od włoskiego caffelatte, co oznacza „kawa (i) mleko”. Pierwotnie odnosiła się do włoskiego napoju składającego się z jednej części espresso, dwóch części parującego mleka i odrobiny pianki na wierzchu. Jednak w Ameryce nazwa ta odnosi się zazwyczaj do napoju składającego się z dwóch części espresso i jednej części mleka parzonego, prawie bez pianki – nadal pysznego, ale nie tak bogatego!

A może Americano?

Napój americano jest bardzo prosty: to po prostu gorąca woda i espresso. Nie zawiera żadnych innych składników, choć czasami ludzie proszą o mleko lub cukier do swojego napoju. Zazwyczaj podaje się ją w większej filiżance niż espresso (lub po prostu jako pojedynczą porcję espresso), co jest jednym z powodów jej popularności: dzięki temu miłośnicy głębokiego espresso otrzymują więcej tego, co chcą, bez konieczności płacenia za dwie porcje espresso.

Nazwa „americano” nie jest zbyt wyszukana – mówi się, że pochodzi od amerykańskich żołnierzy stacjonujących we Włoszech podczas II wojny światowej, którzy nie przepadali za mocnym smakiem kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.