Najpopularniejsze rośliny domowe – lubisz rośliny? Te musisz mieć!

Rośliny domowe to świetny sposób na dodanie odrobiny radości i zieleni do domu. Poprawiają jakość powietrza, a nawet mogą pomóc w jego odświeżeniu, jeśli są stosowane z oczyszczaczem powietrza. Rośliny domowe mogą korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie także w inny sposób, zmniejszając stres i niepokój.

Najlepsze rośliny domowe dla początkujących są łatwe w pielęgnacji. Nie wymagają dużej ilości światła słonecznego ani wody, nie są też podatne na choroby. Oto kilka najłatwiejszych roślin domowych, które można hodować w domu.

Monstera deliciosa

Monstera – rodzaj około 50 gatunków roślin kwitnących z rodziny arumowatych (Araceae), występujących w tropikalnych regionach obu Ameryk. Nazwa rodzaju pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „monstrualny” lub „nienormalny” i odnosi się do niezwykłych liści z naturalnymi otworami, które mają przedstawiciele tego rodzaju.

Gdy kilka lat temu roślina ta po raz pierwszy pojawiła się na Instagramie, szybko została nazwana „rośliną sera szwajcarskiego”. Od tego czasu stała się równie modna jak figi skrzypcowe, piwonie i sukulenty. Jednym z powodów jej popularności jest to, że dzięki błyszczącym zielonym liściom i wyjątkowemu kształtowi natychmiast ożywia każdą przestrzeń. Inny powód, dla którego tak trudno się jej oprzeć? Jest bardzo łatwa w uprawie w pomieszczeniach zamkniętych – wystarczy zapewnić jej dużo jasnego światła i podlewać raz w tygodniu.

Monstera deliciosa to rodzaj kwitnącej rośliny pochodzącej z tropikalnych lasów południowego Meksyku, na południe od Panamy. Jej duże, podzielone liście sprawiają, że ta roślina przypominająca winorośl jest bardzo popularna w aranżacji wnętrz. Monstera deliciosa jest czasami mylona z Philodendron bipinnatifidum (powszechnie znanym jako koronkowy filodendron drzewiasty), który jest także znany jako filodendron o rozłożystych liściach.

Dracena

Dracaena jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych, i to nie bez powodu. Ten tropikalny, wiecznie zielony krzew jest nie tylko piękny i łatwy w pielęgnacji, ale ma także wiele zalet zdrowotnych – może pomóc oczyścić powietrze w Twoim domu i dać Ci zastrzyk korzystnej energii. Rośliny te są dostępne w szerokiej gamie kształtów i rozmiarów, dzięki czemu łatwo znaleźć taką, która będzie pasować zarówno do Twojego osobistego stylu, jak i przestrzeni, w której żyjesz.

Rośliny z gatunku Dracaena mają charakterystyczny wygląd, który wyróżnia je spośród innych liści. Mają grube, zdrewniałe łodygi i długie, smukłe liście, które są zwykle zielone lub w paski w różnych odcieniach zieleni i żółci. Liście przypominają ostrza lub miecze, co nadaje im wyjątkowy wygląd, dzięki któremu wyróżniają się na tle otoczenia. Rośliny te są często wysokie i wąskie, co sprawia, że idealnie nadają się do narożników lub ciasnych pomieszczeń, w których inne rośliny domowe mogłyby być nie na miejscu. Niektóre odmiany mogą osiągać wysokość do 10 stóp w pomieszczeniach, ale nie ma się co martwić – nigdy nie trzeba będzie ich przycinać!

Dracaena jest również znana ze swoich właściwości oczyszczających powietrze. Udowodniono, że usuwa z powietrza szkodliwe substancje chemiczne, takie jak trichloroetylen (występujący w niektórych klejach i farbach).

Jukka

Yucca jest popularną rośliną domową z kilku powodów. Jest łatwa w uprawie, ma pasiaste liście i piękne białe kwiaty, które kwitną latem. Jest to także stosunkowo niewielka roślina, więc nie zajmuje dużo miejsca. Yucca może być uprawiana na zewnątrz lub w pomieszczeniach, ale wersja przeznaczona do uprawy w pomieszczeniach nie lubi zbyt wysokiej wilgotności, dlatego należy uważać, aby nie podlewać jej zbyt obficie. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy roślina potrzebuje wody, jest sprawdzenie gleby. Jeśli jest sucha, podlej ją! Jeśli jest mokra, spróbuj powstrzymać się od podlewania.

Zamiokulkas

Zamioculcas, lub jak kto woli roślina ZZ, jest od jakiegoś czasu bardzo modna. Jest to niezwykle łatwa w pielęgnacji roślina domowa, która może tolerować długie okresy zaniedbania i nadal wyglądać wspaniale. W rzeczywistości w miesiącach letnich nie trzeba jej nawet podlewać!

W przeciwieństwie do większości roślin domowych, roślina ZZ jest nieco dziwna, ponieważ nie potrzebuje dużo wody. W rzeczywistości nadmierne podlewanie szybko ją zabije. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy roślina ZZ wymaga podlewania, jest całkowite wyschnięcie gleby. Po podlaniu należy wlać odpowiednią ilość wody do gleby, aby system korzeniowy został głęboko nawodniony, a następnie pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia przed ponownym podlaniem. Nie ulegaj pokusie zbyt częstego podlewania rośliny ZZ tylko dlatego, że widzisz, że jej liście opadają: powinny to robić, gdy są spragnione. Najlepszą cechą tej rośliny jest to, że zanim umrze, daje wiele sygnałów ostrzegawczych: jej liście żółkną i opadają, co jest wyraźną oznaką nadmiernego podlewania lub niedostatecznego nawodnienia.

Jeśli szukasz przyciągającej uwagę rośliny do wnętrz, ZZ jest zdecydowanie jedną z najlepszych opcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.