Wertykulacja trawnika – czym jest i czy warto?

Jeśli chodzi o pielęgnację trawnika, jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby trawa wyglądała zielono i zdrowo. Wertykulacja jest jedną z nich i jest szczególnie ważna dla tych, którzy mają trawę, która z czasem uległa zbiciu. Oto, co należy wiedzieć o wertykulacji i jakie korzyści może przynieść Twojemu trawnikowi.

Czym jest wertukulacja?

Wertykulacja trawnika polega na zerwaniu i wygrabieniu cienkiej warstwy obumarłej trawy, dzięki czemu korzenie mają więcej miejsca do wzrostu i mogą się nawadniać. Dzięki temu korzenie mają więcej miejsca do wzrostu, a woda może się do nich przedostać. Być może słyszeliście o tej metodzie jako o grabieniu lub dethatchingu.

Zalecamy, aby każdy właściciel trawnika raz do roku przeprowadzał wertykulację w ramach regularnego programu pielęgnacji. Najlepiej jest to zrobić wiosną lub wczesnym latem, gdy gleba jest ciepła, ale zanim trawa zacznie nadmiernie rosnąć.

Można to zrobić samodzielnie za pomocą wideł ogrodowych lub wertykulatora, które są tanie i łatwe w użyciu. Należy postępować zgodnie z instrukcjami dołączonymi do każdego z tych narzędzi i uważać, aby nie uszkodzić trawy znajdującej się pod spodem.

Jak używać wertykulatora?

Wertykulatory są doskonałym narzędziem do usuwania powierzchniowych korzeni i strzechy z trawnika. Strzecha to warstwa materiału organicznego, która z czasem gromadzi się między zielonymi źdźbłami trawy a glebą, podobnie jak płytka nazębna na naszych zębach. Choć część strzechy jest w porządku i może nawet sprzyjać zdrowiu trawy, zbyt duża jej ilość może hamować wzrost, blokować dostęp światła słonecznego oraz stwarzać środowisko dla szkodników i chorób. Użycie wertykulatora usunie strzechę, dzięki czemu korzenie będą mogły wrastać głębiej w glebę i pobierać więcej składników odżywczych.

Aby użyć wertykulatora, należy najpierw włączyć go za pomocą wyłącznika bezpieczeństwa, a następnie powoli przesuwać go do przodu po trawniku, tak jakby się go kosiło. Ważne jest, aby uważać, aby nie przejeżdżać zbyt wiele razy nad jednym obszarem ani nie najeżdżać na miejsca, w których już się kosiło – nie chcesz przecież wyrwać zdrowej trawy razem ze strzechą! Należy również pamiętać, że wertykulatory działają najlepiej, gdy trawnik jest wilgotny, dlatego staraj się wykonywać tę czynność wcześnie rano, zanim słońce zbytnio rozgrzeje trawnik, lub wieczorem, gdy na dworze jest chłodno.

Dla wielu osób trawnik jest dumą i radością ich ogrodu. Jeśli jesteś jedną z tych osób, chcesz dbać o niego najlepiej, jak potrafisz. Najlepszym sposobem na to jest wertykulator. Urządzenie to usuwa strzechę nagromadzoną na trawniku – ścinki trawy i mech, które nagromadziły się z biegiem czasu. Dzięki temu trawnik nie tylko wygląda lepiej, ale także lepiej rośnie. Usunięcie strzechy umożliwia łatwy dostęp wody i powietrza do gleby, dzięki czemu składniki odżywcze mogą dotrzeć do korzeni trawy. Oznacza to, że trawnik będzie wyglądał lepiej, będzie zdrowszy i łatwiejszy w utrzymaniu przez cały rok – koniec z nierówną trawą!

Wertykulacja trawnika – czym jest i czy warto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.