Co to jest yerba mate? Właściwości i rodzaje

Yerba mate, zwana również „mate”, to rodzaj herbaty ziołowej, którą przyrządza się z liści drzewa pochodzącego z Ameryki Południowej. Liście są suszone i mielone na proszek, który można następnie zalać gorącą wodą i pić jako herbatę.

Historia yerba mate

Uważa się, że yerba mate była używana przez ludy tubylcze Ameryki Południowej już 3000 lat p.n.e. Nazywana jest „napojem przyjaźni”, ponieważ była powszechnie spożywana przez mieszkańców regionu Andów i przez wszystkie klasy społeczne.

Nazwa yerba mate pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego „trawę” lub „zioło”. Mate odnosi się zarówno do samej rośliny, jak i do jej parzonych liści.

Co zawiera yerba mate?

Yerba mate zawiera witaminy A, B2 i C, a także potas, żelazo i cynk, dzięki czemu stanowi zdrową alternatywę dla innych napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa czy herbata.

Jak pić yerba mate?

Mate tradycyjnie podaje się w tykwie, zwanej „mate”, z metalową słomką zwaną „bombillą”. Można jednak zaparzać yerba mate również w filiżankach lub dzbankach.

Oto kilka wskazówek dotyczących parzenia yerba mate:

1. Podgrzej wodę do temperatury wrzenia

2. Do wybranego naczynia wsyp jedną łyżeczkę yerba mate na filiżankę (lub dwie łyżeczki, jeśli lubisz mocniejszą)

3. Dolej wrzącej wody z czajnika lub urządzenia podobnego do czajnika (dobrze sprawdzają się czajniki elektryczne), tak aby sięgała do górnej krawędzi naczynia (około 2/3 objętości).

4. Przed podaniem krótko zamieszaj.

Rodzaje yerba mate

Niektórzy nazywają ją „yerbą”, ale jest to błędne określenie, ponieważ yerba oznacza tylko sam susz z liści, natomiast mate to napój z niej przyrządzany.

Istnieją dwa główne rodzaje yerba mate:

Rozpuszczalna w wodzie – ten rodzaj yerba mate łatwo rozpuszcza się w gorącej wodzie, co sprawia, że jest wygodniejsza w użyciu w domu lub pracy. Odmiany rozpuszczalne w wodzie są zwykle nazywane „instant”.

Nierozpuszczalna w wodzie – ten rodzaj yerba mate nie rozpuszcza się łatwo w gorącej wodzie. Odmiany nierozpuszczalne są często sprzedawane luzem lub w torebkach.

Kto nie powinien pić yerba mate?

Yerba mate jest bogata w przeciwutleniacze, witaminy, minerały i aminokwasy, które są korzystne dla zdrowia.

Zanim jednak spróbujesz, musisz wiedzieć, kto nie powinien pić yerba mate. Herbata zawiera kofeinę i inne substancje pobudzające, dlatego nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także osób cierpiących na określone schorzenia, takie jak choroby serca czy nadciśnienie.

Należy również pamiętać, że yerba mate może kolidować z niektórymi lekami (w tym antydepresyjnymi), dlatego przed jej spożyciem należy skonsultować się z lekarzem, jeśli regularnie przyjmujesz jakieś leki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.