Najpopularniejsze gry planszowe na spotkanie ze znajomymi

Gry planszowe to rozrywka, która cieszy się dużym uznaniem. Ale co sprawia, że te gry są tak popularne? Dlaczego ludzie wciąż w nie grają? Oto dlaczego te gry przetrwały próbę czasu:

  • Łatwo się ich nauczyć. Nie ma skomplikowanych zasad ani strategii, które trzeba zapamiętać, aby móc grać w te gry z przyjaciółmi i członkami rodziny. Są też łatwe do zrozumienia – nawet jeśli nigdy wcześniej w nie nie grałeś – dlatego podobają się szerokiemu gronu odbiorców w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania (w tym dzieciom).
  • Są niedrogie. Aby zacząć grać w Monopoly lub Uno z przyjaciółmi w domu, nie potrzebujesz wiele więcej niż kilka żetonów lub kart (a może nawet tylko własnej wyobraźni). Wystarczy przejrzeć instrukcję i można zaczynać zabawę!

Monopoly – klasyk wśród planszówek

Monopoly to gra, która istnieje od lat 30. ubiegłego wieku. XX wieku. Jej twórcą był Charles Darrow, który w 1935 roku sprzedał prawa do niej firmie Parker Brothers. Od tego czasu stała się jedną z najpopularniejszych gier planszowych w historii.

Gra polega na tym, że gracze rywalizują ze sobą, próbując wykupić nieruchomości i wybudować na nich hotele. Gracze muszą płacić czynsz za swoje posiadłości, chyba że wybudują na nich hotele. Jeśli ktoś wyląduje na terenie należącym do innego gracza, musi płacić mu czynsz albo ryzykuje utratę wszystkich pieniędzy i bankructwo.

Gdy gracz zbankrutuje, wszystkie jego posiadłości wracają do gry i mogą być ponownie sprzedane, dzięki czemu inny gracz może je wykupić i zyskać większą władzę nad planszą. Obecnie dostępnych jest kilka różnych wersji Monopoly, w tym Star Wars Monopoly, The Simpsons edition, a nawet Game of Thrones edition!

Uno – karcianka inna niż wszystkie

Uno to gra karciana opracowana w 1971 roku przez Merle’a Robbinsa, który zaprojektował ją z myślą o rozgrywkach rodzinnych. Gra szybko zyskała popularność i w 1995 roku została sprzedana firmie Mattel. Od tego czasu została sprzedana firmie Hasbro.

W Uno gra się za pomocą kart w różnych kolorach i z różnymi liczbami. Gracze na zmianę wykładają karty na stos kart odrzuconych, próbując dopasować kartę znajdującą się na wierzchu stosu kart odrzuconych do swojej własnej. Jeśli nie uda im się dopasować karty z wierzchu stosu kart odrzuconych, muszą dobrać kartę ze stosu kart dobieranych. Jeśli uda im się dobrać kartę, mogą zamiast niej odłożyć inną kartę (nazywa się to „wyjściem” lub byciem „out”). Gdy ktoś odpadnie, wszyscy pozostali mają jeszcze jedną turę, zanim będą musieli dobrać wszystkie pozostałe na stole karty i zacząć od nowa.

Scrabble – zabawa literkami

Scrabble to gra planszowa w formie krzyżówki, która jest znana od dziesięcioleci. Jest to klasyczna gra słowna, w którą może grać od dwóch do czterech graczy, znana ze swojej wymagającej, ale strategicznej rozgrywki.

Scrabble zostały stworzone w 1938 r. przez Alfreda Moshera Buttsa, który zainspirował się wcześniejszą grą o nazwie Lexiko. Pierwsze wydanie Scrabble trafiło do sprzedaży w Ameryce w 1948 roku. Od tego czasu gra została wydana w wielu różnych językach i edycjach.

Celem gry w Scrabble jest wykorzystanie liter znajdujących się na własnych stojakach do tworzenia słów na planszy lub na stojakach innych graczy. Każda płytka z literą ma wartość punktową od jednego do dziesięciu punktów, w zależności od tego, jak rzadko występuje. Gracze wybierają losowo siedem płytek i umieszczają je na swoich stojakach awersem do dołu, każdą literą do góry (tzw. „bankowanie”). Pozostałe 24 płytki umieszcza się losowo na całym obszarze gry („plansza”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.