Kamienie ogrodowe. Jak stworzyć piękny i estetyczny ogród?

Istnieje wiele pięknych kamieni ogrodowych, które możemy umieścić w naszym ogrodzie. Ważne jest, aby wybrać typ kamieni odpowiedni do konkretnych potrzeb i taki, na który pozwoli nasz budżet.

Jakie kamienie ogrodowe wziąć pod uwagę?

Trzy główne rodzaje kamieni ogrodowych to granit, piaskowiec i wapień. Granit jest twardą skałą, która przetrwa długi czas w ogrodzie, wytrzyma uderzenia i wstrząsy lepiej niż inne skały. Piaskowiec jest również twardą skałą, ale może być bardziej podatny na warunki atmosferyczne i erozję niż granit. Wapień jest bardziej miękki niż granit i piaskowiec, dlatego szybciej zużywa się w środowisku ogrodowym.

Jeśli szukasz tradycyjnego wyglądu, piaskowiec może być najlepszym wyborem, ponieważ występuje w wielu różnych kolorach, od białego, poprzez czerwienie, brązy, żółcie, zielenie i błękity. Wapień daje więcej opcji kolorystycznych, ale może być droższy niż granit lub piaskowiec.

Istnieje też wiele innych opcji, takich jak łupek lub marmur, które są zarówno bardzo piękne, ale również dość drogie.

Czym się kierować, wybierając kamienie do ogrodu?

Kamień jest naturalnym materiałem, który może nadać ogrodowi organiczny charakter. Jest to również idealny sposób na stworzenie elementu dekoracyjnego na nieosłoniętym obszarze.

Kamień jest dostępny w wielu różnych kolorach, teksturach i kształtach. Można go nawet wykorzystać do budowy chodników, murów oporowych i rzeźb. Oto co musisz wiedzieć o wyborze odpowiedniego kamienia do swojego ogrodu:

  • Kolor – kamień występuje w wielu różnych kolorach, od szarości przez brąz do czerwieni i żółci. Wybierz taki, który będzie uzupełniał Twój dom i meble ogrodowe, ale pamiętaj, że niektóre kamienie mogą z czasem wyblaknąć.
  • Tekstura – znajdziesz zarówno kamienie gładkie, jak i chropowate, o ciekawej fakturze, np. w postaci łusek lub skał. Gładkie kamienie mogą być świetnymi ścieżkami, natomiast chropowate najlepiej wykorzystać do budowy murów oporowych lub podniesionych grządek.
  • Rozmiar – kamień może występować w dużych płytach lub w mniejszych kawałkach znanych jako kamyki lub okruchy, które są często używane do układania ścieżek lub patio. Większe kawałki kamienia są droższe, ale można je użyć jako element skalniaka lub wyłożyć nimi dróżkę prowadzącą do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.