Kije golfowe – co warto o nich wiedzieć? Jak wybrać najlepsze kije dla siebie?

Jeśli jesteś początkującym golfistą, możesz jeszcze nie znać znaczenia wyboru właściwych kijów golfowych. Kluby golfowe są kluczową częścią doświadczenia na polu golfowym golfie i mogą wpłynąć na twoją grę zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kije do golfa?

Aby wybrać odpowiednie kije golfowe, musisz wiedzieć, jakie mają przeznaczenie, jak działają i z czego są wykonane. Czego warto się dowiedzieć?

  • Poznaj przeznaczenie swoich klubów

Istnieje wiele różnych rodzajów kijów golfowych i każdy z nich ma określony cel. Niektóre są zaprojektowane do uderzania na długie dystanse, podczas gdy inne pomagają ci zbliżyć się do dołka. Na przykład, woody są zwykle używane na fairwayach, podczas gdy puttery są używane na greenach.

  • Wybierz swój zestaw kijów na podstawie poziomu gry

Jeśli jesteś początkującym golfistą, który chce poprawić swoją grę z czasem, to sensowny będzie wybór gotowego zestawu kijów. Jeśli natomiast jesteś doświadczonym graczem, warto pomyśleć o kijach „szytych na miarę”, które pozwolą ci wyciągnąć z gry jeszcze więcej satysfakcji.

Jakie kije golfowe powinny warto mieć przy sobie na polu golfowym?

Kije golfowe to narzędzia, które pomagają ci uderzyć piłkę golfową. Są one zaprojektowane tak, aby pomóc ci uzyskać jak najwięcej z twojego swingu, a każdy kij jest zaprojektowany w konkretnym celu.

Podstawowy zestaw kijów golfowych składa się m.in. z takich narzędzi jak:

  • driver – jest to największy kij w torbie, używany do uderzania w dół fairwaya lub tee boxa. Driver nie ma loftu (kąta nachylenia lica), co oznacza, że uderzona piłka leci prosto i daleko, gdy jest prawidłowo trafiona;
  • fairway wood – ten kij pozwala na wygenerowanie większej odległości niż driver, ale również sprawia, że jest mniej wybaczalny przy uderzeniu poza centrum. Używa się go jako alternatywy dla drivera na długich dołkach, gdzie np. nie ma wystarczająco dużo miejsca na pełny zamach driverem;
  • irony (żelaza) – od 1 do 9 – te kije są zaprojektowane tak, aby pomóc ci w grze z krótkich odległości nad niebezpieczeństwami i nierównym terenem oraz na greeny, które są chronione przez bunkry i inne przeszkody. Dłuższe kije mają większy loft niż ich krótsze odpowiedniki, co pozwala im łatwiej wzbić się w powietrze przy pełnym zamachu, ale również sprawia, że są mniej wybaczalne przy uderzeniu poza centrum niż inne kije. Irony to kije, których używa się najczęściej;
  • puttery – kije golfowe zaprojektowane specjalnie do uderzeń krótkich, na greenie. Służą do wykonania ostatniego uderzenia i wprowadzenia piłki do dołka. Mają charakterystyczny kształt, który pomaga w precyzyjnym uderzaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.