Promienniki podczerwieni – nowoczesny sposób ogrzewania

Promienniki ciepła na podczerwień to rodzaj grzejników, które ogrzewają przedmioty, a nie powietrze w pomieszczeniu. Wytwarzają one promieniujące ciepło podobne do tego emitowanego przez słońce i inne źródła promieniowania podczerwonego.

Jak działają grzejniki na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień wytwarzają promieniowanie podczerwone, które jest niewidzialne gołym okiem. Promienniki te emitują fale elektromagnetyczne o długości fali od 750 nanometrów do 3000 nanometrów. Im dłuższa fala, tym większa zdolność do przenikania przez obiekty stałe. Dzięki temu promieniowanie podczerwone jest przydatne jako źródło ogrzewania, ponieważ może przenikać przez ściany i inne obiekty, aby ogrzać ludzi i inne przedmioty w domu lub miejscu pracy.

Korpus grzejnika na podczerwień zawiera elektryczny element grzewczy, który wytwarza promieniowanie cieplne, gdy przepływa przez niego prąd. Szklana osłona tych urządzeń odbija większość tej energii z powrotem do pomieszczenia, zapewniając ciepło bezpośrednio z samego promiennika. Niektóre modele umożliwiają regulację kąta nachylenia szklanej osłony, aby w razie potrzeby uzyskać bardziej skoncentrowane ciepło.

Panele grzewcze na podczerwień – gdzie można je stosować?

Elektryczne promienniki ciepła na podczerwień to świetny wybór do ogrzewania domu. Są one doskonałą alternatywą dla tradycyjnych grzejników, ponieważ można je zainstalować w miejscach, w których tradycyjny grzejnik by się nie zmieścił. Promienniki na podczerwień są również w stanie szybko i skutecznie ogrzać pomieszczenie, bez marnowania energii na ściany lub sufit.

Oto kilka najpopularniejszych miejsc, w których można zainstalować grzejniki na podczerwień:

  • Pomieszczenia na poddaszu – pomieszczenia na poddaszu są często bardzo zimne w zimie i można je łatwo ogrzać za pomocą grzejnika na podczerwień. Oznacza to, że nie trzeba się martwić, że wpłyną one na wystrój domu lub spowodują uszkodzenia nieruchomości.
  • Piwnice – to często bardzo wilgotne i ciemne miejsca, przez co trudno je ogrzać. Promienniki podczerwieni są idealne dla tego typu środowiska, ponieważ nie polegają na konwencjonalnych metodach ogrzewania, takich jak konwekcja czy przewodzenie. Zamiast tego ogrzewają obiekty bezpośrednio poprzez emisję promieniowania podczerwonego do otaczającego je powietrza. Oznacza to, że mogą szybko i skutecznie ogrzać wilgotne pomieszczenia bez wpływu na otoczenie.
  • Garaże – pomieszczenia te są często wykorzystywane jako miejsca przechowywania samochodów, rowerów i innych przedmiotów w miesiącach zimowych, kiedy nie są one potrzebne na zewnątrz. Instalując promiennik podczerwieni w garażu, można łatwo zapewnić sobie komfort cieplny np. podczas majsterkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.