Garnki żeliwne – dlaczego warto je mieć w swojej kuchni?

Garnki zrobione z żeliwa cieszą się dużą popularnością wśród amatorskich, ale też zawodowych kucharzy. Są to niesamowite naczynia. Są trwałe, uniwersalne i występują w wielu różnych stylach. Możesz ich używać do gotowania na otwartym ogniu lub na kuchence, ale mogą być również używane do pieczenia, a nawet do serwowania.

Kilka słów na temat żeliwa. Co jest w nim takiego wyjątkowego?

Żeliwo jest bardzo twardym, kruchym materiałem, który jest używany przez ludzi od wieków. Składa się z żelaza i węgla, z dodatkiem około 2% krzemu. Garnki żeliwne są bardzo wytrzymałe, ale nie są niezniszczalne – mogą pęknąć po upuszczeniu lub uderzeniu metalowym przedmiotem.

Żeliwo jest używane do produkcji naczyń, ponieważ:

  • nie rdzewieje i nie koroduje łatwo;
  • jest tanie i łatwe w produkcji;
  • można je znaleźć na całym świecie;
  • jest odporne na wysokie temperatury.

Garnki żeliwne sprawdzą się podczas długiego gotowania, będą też w stanie utrzymać temperaturę potrawy przez dłuższy czas już po zdjęciu naczynia z kuchenki lub po wyjęciu z piekarnika.

Dlaczego warto zainwestować w garnek żeliwny?

Oto kilka powodów, dla których warto kupić garnki żeliwne:

  • są trwałe: garnki żeliwne są wykonane z bardzo twardego metalu i mogą wytrzymać ekstremalne temperatury. Dzięki temu doskonale nadają się do gotowania na otwartym ogniu lub na kuchence, jak również do pieczenia w gorącym piekarniku. Mogą również przyjąć ciepło, gdy są umieszczone w zimnej wodzie. Nie rysują się łatwo i będą służyć w kuchni przez lata przy odpowiedniej pielęgnacji;
  • są uniwersalne: garnki żeliwne są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, więc możesz znaleźć taki, który idealnie pasuje do potrzeb kucharza! Niektóre garnki żeliwne posiadają uchwyty, które składają się w celu ułatwienia przechowywania, podczas gdy inne posiadają pokrywki, dzięki którym można przechowywać w nich jedzenie przed ponownym podgrzaniem. Garnki żeliwne mogą być używane do gotowania wszystkiego, od gulaszu po wodę na herbatę! Mogą być nawet używane jako naczynia do serwowania potraw, ponieważ tak dobrze zatrzymują ciepło!
  • są przystępne cenowo: wszystkie te wspaniałe korzyści pochodzą w bardzo przystępnej cenie w porównaniu do innych rodzajów sprzętu kuchennego, takich jak patelnie ze stali nierdzewnej, które często są dość drogie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.