Projekt schodów – czy schody z marmuru to dobry pomysł? Kamień na schody

Marmur ma szerokie zastosowanie w architekturze, można go spotkać w wielu rodzajach budynków. Marmur jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w architekturze. Jest to piękny kamień o różnych kolorach i nic dziwnego, że ludzie używają go od wieków.

Marmur oferuje elegancki wygląd każdej klatki schodowej. Jest również bardzo trwały i może wytrzymać duży ruch, co czyni go jednym z najlepszych wyborów na schody. 

Schody marmurowe – gdzie znajdują zastosowanie? Schody z kamienia

Schody z marmuru mogą być stosowane w różnych zastosowaniach mieszkalnych i miejscach publicznych, takich jak chociażby biurowce czy restauracje. W zależności od funkcji, lokalizacji i parametrów projektowych dla każdego projektu, schody marmurowe są instalowane za pomocą różnych metod. Jednak zawsze muszą być instalowane przez specjalistów, którzy mają doświadczenie w montażu schodów marmurowych. Dzięki temu mamy pewność, że instalacja zostanie wykonana prawidłowo i bezpiecznie.

Jakie są zalety schodów marmurowych?

Schody marmurowe są piękne, eleganckie i wystarczająco twarde, aby wytrzymać wieki intensywnego ruchu. Ich unikalna faktura dodaje artyzmu każdemu domowi. Marmur jest kamieniem naturalnym, więc nie jest zaskakujące, że schody marmurowe mają niektóre z tych samych naturalnych korzyści, jak inne rodzaje kamienia. Marmur jest niezwykle trwały i może przetrwać wiele lat, jeśli jest odpowiednio konserwowany. Jest również łatwy w czyszczeniu i konserwacji, co czyni go idealnym do stosowania w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak klatki schodowe.

Poza tym, że marmur nadaje się do budowy schodów, może być również stosowany w innych miejscach w domu. Można go wykorzystać jako materiał na podłogi, zrobić z niego blaty kuchenne i powierzchnie robocze (choć jest dość drogi) lub użyć go do produkcji płytek łazienkowych i kabin prysznicowych.

Jedną z zalet marmuru jest szeroka gama kolorystyczna, dzięki czemu możemy wybrać odcień, który najlepiej uzupełni nasz schemat aranżacji wnętrza. Kolory marmuru od białego i kremowego do czarnego, szarego, niebieskiego i czerwono-brązowego. Możliwe jest również cięcie płytek marmurowych na różne kształty i rozmiary, aby uzyskać bardziej indywidualny wygląd. Główną wadą marmuru jest jego dość wysoka cena. Koszt płytek marmurowych różni się w zależności od rodzaju kamienia i jego wielkości.

Jak utrzymać schody marmurowe w czystości?

Marmur jest kamieniem naturalnym, ale musi być regularnie polerowany, aby zachować swój blask i nie dopuścić do powstania plam. Można go czyścić miękką szmatką i ciepłą wodą, a także specjalnymi środkami do czyszczenia marmuru dostępnymi w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Co około rok należy również zastosować uszczelniacz do marmurowych stopni, aby chronić je przed plamami.

Jakie czynniki wpływają na koszt schodów marmurowych?

Na cenę schodów marmurowych ma wpływ kilka czynników, w tym rodzaj użytego marmuru, grubość oraz to, czy poręcze są w zestawie.

Do wykonania schodów można wykorzystać różne rodzaje marmuru. Dostępnych jest około 20 odmian, w kolorach od białego do czarnego i niebieskiego – choć ich koszt może się różnić w zależności od dostępności i cen wysyłki. Istnieje wiele rodzajów marmuru, ale najpopularniejsze są Carrara i Calacatta.

Grubość płyt będzie miała wpływ zarówno na to, jak długo trwa ich cięcie i polerowanie, jak i na ich koszt. Koszty schodów z grubszych płyt są wyższe, ponieważ ich wykonanie trwa dłużej.

Różne dodatki do schodów marmurowych podnoszą ostateczną cenę schodów. Dodanie poręczy do schodów czyni je bezpieczniejszymi, ale też znacznie zwiększa ich koszt. To samo dotyczy oświetlenia stopni.

Marmur czy granit? Która opcja jest lepsza przy remoncie schodów? Schody granitowe i schody z marmuru

Schody marmurowe są łatwe do czyszczenia i są trwałe. Dzięki nim możemy stworzyć ekskluzywną atmosferę w swoim domu – taką, w której poczujemy się luksusowo – używając materiału podłogowego z kamienia naturalnego, takiego jak marmur. Marmur jest chętnie wybierany do dekoracji wnętrz, szczególnie w łazienkach, kuchniach i przedpokojach.

Schody marmurowe mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Jednak granit jest nieco bardziej wytrzymały niż marmur, więc może być lepszym wyborem do zastosowania na zewnątrz.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.