Dieta – jak ważna jest dla naszego zdrowia? Przykłady diet, które warto znać

Zła dieta wpływa na zdrowie zębów, kolor skóry, wagę ciała i poziom energii. Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie właściwego odżywiania jest stosowanie zbilansowanej diety, która zawiera białko, węglowodany, tłuszcze i błonnik. Dobra dieta natomiast dostarczy Ci niezbędnych witamin i minerałów dla optymalnego zdrowia. Ważne jest, aby spożywać różnorodne pokarmy, aby zaspokoić swoje dzienne potrzeby żywieniowe.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego ogólnego zdrowia, jest stosowanie zbilansowanej diety zawierającej wszystkie cztery grupy żywności: warzywa i owoce, ziarna, produkty mleczne oraz mięso lub fasolę.

Jest całe mnóstwo diet, które pomagają nam w poprawie samopoczucia. Które z nich warto znać i których warto spróbować?

Dieta DASH – dobra dla osób z nadciśnieniem, ale nie tylko

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest planem żywieniowym, który wykazał, że obniża ciśnienie krwi. Dieta skupia się na obniżeniu spożycia sodu i zmniejszeniu ogólnego spożycia żywności zawierającej sód. Dieta DASH została zaprojektowana dla osób z nadciśnieniem (wysokie ciśnienie krwi). Ale jest również odpowiedni dla każdego, kto chce jeść zdrowo i obniżyć swoje ryzyko chorób serca lub udaru. Osoby z cukrzycą mogą być w stanie obniżyć poziom cukru we krwi poprzez stosowanie diety DASH.

Plan DASH obejmuje pięć kluczowych składników:

  • Warzywa: Jedz co najmniej cztery porcje dziennie kolorowych warzyw, takich jak brokuły, szpinak, jarmuż i pomidory. Wybieraj świeże lub mrożone warzywa zamiast warzyw z puszki z dodatkiem soli.
  • Owoce: Jedz co najmniej dwie porcje dziennie owoców jako część posiłku lub przekąski, takich jak jabłka, banany, pomarańcze i gruszki.
  • Ziarna: Jedz sześć porcji dziennie pełnych ziaren, takich jak brązowy ryż i chleb pełnoziarnisty, zamiast rafinowanych ziaren, takich jak biały ryż czy biały chleb, które zawierają dodatek cukrów i mniej błonnika niż pełne ziarna, nie pomagają w redukcji cholesterolu i może prowadzić do przyrostu masy ciała.
  • Chude mięsa, drób i ryby: Ogranicz spożycie czerwonego mięsa i mięsa przetworzonego do mniej niż 6 uncji dziennie. Pamiętaj, by przed gotowaniem odciąć cały widoczny tłuszcz. Ograniczaj spożycie smażonych potraw i wybieraj pieczone zamiast smażonych, kiedy tylko jest to możliwe.
  • Orzechy, nasiona i rośliny strączkowe: Jedz jedną do dwóch porcji dziennie orzechów i nasion. Zawierają one zdrowe dla serca tłuszcze, które mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. Rośliny strączkowe mają wysoką zawartość błonnika, który pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.

Dieta śródziemnomorska – zdrowo i pysznie

Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania się wywodzący się z krajów leżących nad Morzem Śródziemnym. Kładzie nacisk na owoce, warzywa, pełne ziarna i rośliny strączkowe, takie jak fasola, ciecierzyca i soczewica.

Dieta śródziemnomorska zawiera również oliwę z oliwek jako główne źródło tłuszczu. Głównym źródłem białka są ryby i owoce morza, takie jak tuńczyk, łosoś, sardele i sardynki. Produkty mleczne są spożywane w umiarkowanych ilościach.

Dodatkowe korzyści zdrowotne wynikające z tej diety obejmują:

  • Niższe ryzyko wystąpienia chorób serca
  • Niższe ryzyko zachorowania na raka
  • Niższe ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera

Fleksitarianizm – w zgodzie z naturą

Fleksitarianie to ludzie, którzy stosują głównie dietę roślinną, ale od czasu do czasu jedzą mięso, ryby i nabiał. Fleksitarianie mogą wybierać posiłki bezmięsne ze względów zdrowotnych, środowiskowych lub w celu zmniejszenia śladu węglowego.

Dieta fleksitariańska jest stosunkowo nowa; po raz pierwszy została spopularyzowana w 2009 roku, kiedy słowo flexitarian zostało dodane do Oxford English Dictionary. Termin ten istnieje od początku XXI wieku, ale popularność zyskał dopiero w ostatnich latach, gdy coraz więcej osób zaczęło zdawać sobie sprawę ze zmian klimatycznych i ich wpływu na nasze środowisko oraz na nasze ciała.

Z czego więc składa się dieta fleksitarna? Kluczem do zdrowej diety fleksitarnej jest różnorodność. Fleksitarianie muszą spożywać nie tylko owoce, warzywa i rośliny strączkowe (fasolę), ale także ziarna takie jak quinoa czy ryż oraz orzechy i nasiona. Świetnym sposobem na wprowadzenie tych bogatych w składniki odżywcze pokarmów do swojej diety jest jedzenie ich na surowo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.