Rower – wspaniały środek transportu. Na co zwrócić uwagę, kupując rower?

Rower jest wydajnym środkiem transportu na krótkich i średnich dystansach. Może być wykorzystywany do rekreacji i ćwiczeń. Rowery są również używane w zawodach oraz w kolarstwie rekreacyjnym, takim jak kolarstwo górskie i turystyka rowerowa.

Jakie typy rowerów można spotkać na rynku?

Rowery można podzielić na trzy rodzaje:

  • Rowery rekreacyjne (znane również jako „cruisery”) są przeznaczone do jazdy rekreacyjnej na utwardzonych lub nieutwardzonych drogach i ścieżkach, ścieżkach rowerowych lub innym stosunkowo płaskim terenie. Są one zazwyczaj szersze niż rowery wyścigowe, mają wygodniejsze siedzenia, większą stabilność i mniej agresywną geometrię.
  • Rowery górskie lub terenowe mają szerokie opony przeznaczone do jazdy po nierównym terenie. Zazwyczaj mają mocną ramę i widelec, które mogą wytrzymać mocne wstrząsy podczas jazdy w terenie. Rowery górskie są zazwyczaj cięższe od innych typów rowerów ze względu na ich konstrukcję, która zwiększa wytrzymałość ramy i widelca. Mają też zwykle niższe przełożenia niż rowery szosowe, dzięki czemu mogą pokonywać nawet strome wzniesienia.
  • Rowery szosowe (znane również jako „szosówki”) są przeznaczone do wyścigów szosowych, takich jak próby czasowe, kryterium lub interwały, gdzie prędkość jest niezbędna kosztem komfortu.

Zakup nowego roweru. Co brać pod uwagę, kupując ten środek transportu?

Kupując nowy rower, będziesz chciał wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  1. Rozmiar i dopasowanie. Aby dobrać odpowiedni rozmiar roweru, zmierz swoją wysokość.
  2. Waga. Jeśli jeździsz na długich dystansach, waga ma znaczenie.
  3. Trwałość. Staraj się nie kupować roweru tylko na podstawie wyglądu – nawet jeśli jest piękny, może nie być wart pieniędzy, jeśli jest słabo wykonany lub szybko się psuje.
  4. Wytrzymałość. Szukaj solidnych części, które nie odłamią się, jeśli przypadkowo w coś uderzysz (np. kierownicę) i sprawdź, jak dobrze są przymocowane do reszty ramy.
  5. Design. Warto też zwrócić uwagę na wygląd roweru. Jest to szczególnie istotne dla osób, które cenią sobie estetykę.

Możesz kupić już zmontowany rower lub zbudować go samodzielnie z zestawu. Jeśli chcesz kupić już zmontowany, musisz zastanowić się, czy chcesz kupić nowy, czy używany. Można znaleźć używane rowery na wyprzedażach garażowych lub pchlich targach, ale mogą one nie być już w dobrym stanie, więc lepiej kupić nowe. Wszystko zależy od tego, czego konkretnie szukasz i jakie masz oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.