Zakup nowego akwarium. O czym pamiętać?

Zakup nowego akwarium nie jest łatwym zadaniem. Jest wiele rzeczy do rozważenia przy zakupie akwarium. Warto przemyśleć tę decyzję pod kątem gatunków ryb, jakie chcesz hodować i w oparciu o tę wiedzę kupić odpowiednie wyposażenie.

Co wziąć pod uwagę, kupując akwarium dla rybek?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do zakupu nowego akwarium:

  • Rozmiar

Jaki rozmiar chcesz mieć? Rozmiary akwariów są bardzo różne. Można spotkać małe zbiorniki, a także wielkie akwaria, zajmujące dużo miejsca w pokoju. Jednakże, jeśli masz dużo ryb lub jeśli planujesz je hodować, to większe jest lepsze. Większy zbiornik zapewni miejsce dla większej ilości ryb, co oznacza więcej przestrzeni do pływania i zabawy. Minusem jest to, że większe zbiorniki wymagają więcej zmian wody, aby utrzymać właściwą jakość wody i pozostać zdrowym dla ryb. To z kolei wymaga więcej czasu i wysiłku.

  • Kształt

Kształt również odgrywa rolę w wyborze odpowiedniego rozmiaru zbiornika. Większość zbiorników jest w kształcie prostokąta lub koła, ale istnieją pewne dziwne kształty, takie jak sześciokąty lub ośmiokąty! Niezależnie od preferowanego kształtu, upewnij się, że pasuje on do Twojego wystroju!

  • System oświetlenia

System oświetlenia jest jedną z najważniejszych części każdej konfiguracji akwarium, ponieważ pomaga stworzyć odpowiednie środowisko dla Twoich ryb! Istnieją zasadniczo dwa rodzaje systemów oświetleniowych dostępnych: żarówki i świetlówki. Żarówki są zazwyczaj bardziej przystępne cenowo niż świetlówki, ale wytwarzają też więcej ciepła. Oznacza to, że zbiornik będzie musiał być umieszczony gdzieś, gdzie nie będzie się zbytnio nagrzewał.

Co jeszcze warto kupić do swojego akwarium?

  • Stojak na akwarium. Chociaż można użyć dowolnego wytrzymałego mebla, aby ustawić na nim swoje akwarium, stojak akwariowy jest zaprojektowany specjalnie do takich celów. To pozwoli Ci umieścić swoje akwarium bezpiecznie na boku, bez obawy o to, że przewróci się i uszkodzi.
  • Pompa wodna. Bez ruchu wody (zapewnionego przez pompę), nie będziesz miał wystarczającej ilości tlenu w wodzie, aby Twoje ryby mogły przeżyć. Pompa pomaga również napowietrzać wodę, więc ryby nie chorują z powodu braku tlenu lub nie dostają pasożytów z powodu zastoju wody.
  • Grzałka. Niektórzy lubią zaczynać od zimnej wody i stopniowo ją podgrzewać w miarę przyzwyczajania się ryb do nowego środowiska (jest to tzw. aklimatyzacja). Jednak lepiej od początku zacząć od wody o temperaturze pokojowej, ponieważ daje to rybom czas na dostosowanie się, zanim będą narażone na stres związany z nagłymi zmianami temperatury. Grzałki zapobiegają zbyt niskim temperaturom w miesiącach zimowych, kiedy systemy grzewcze mogą nie działać z pełną wydajnością lub kiedy są
  • Ozdoby. Warto też dokupić elementy, które upiększą Twój zbiornik, takie jak rośliny akwariowe, korzenie, kamienie czy figurki. W sklepach zoologicznych jest zwykle duży wybór tego typu akcesoriów, które nie dość, że ładnie wyglądają, to jeszcze zapewniają rybom schronienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.