Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jak działają?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to obiekt służący do oczyszczania ścieków z domów i innych budynków. Może to być dom jednorodzinny, budynek mieszkalny lub budynek komercyjny. Może być również nazywana systemem septycznym lub szambem.

Działanie oczyszczalni przydomowej – etapy oczyszczania ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków składa się zazwyczaj z trzech części: oczyszczania pierwotnego, oczyszczania wtórnego i oczyszczania trzeciego stopnia.

  1. Oczyszczanie pierwotne

Podstawowym oczyszczaniem w przydomowej oczyszczalni ścieków jest zazwyczaj fermentacja beztlenowa, w której bakterie rozkładają substancje organiczne w ściekach na metan i dwutlenek węgla. Metan może być zbierany i spalany jako paliwo lub wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej. Niektóre oczyszczalnie używają klarowników do usuwania zawiesin z wody, zanim trafi ona do zbiornika fermentacyjnego.

  1. Oczyszczanie wtórne

W oczyszczaniu wtórnym, ścieki przechodzą przez szereg zbiorników zawierających bakterie tlenowe, które rozkładają materię organiczną na dwutlenek węgla i biomasę (osad). Na tym etapie czasami stosuje się biologiczne filtry osadowe, aby usunąć z wody więcej zawiesin.

  1. Oczyszczanie trzeciorzędowe

Oczyszczanie trzeciorzędowe usuwa wszelkie zawiesiny pozostałe po oczyszczaniu drugorzędowym. Ciała stałe mogą być usuwane przez baseny sedymentacyjne, zbiorniki zagęszczające (które używają chemikaliów, aby zachęcić do osiadania) lub systemy filtracji.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dlaczego warto w nią zainwestować?

Na całym świecie rośnie liczba ludności. Choć w dłuższej perspektywie może to być dobre dla ludzkości, stanowi wyzwanie, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami.

Istnieje wiele sposobów pozbywania się ludzkich odpadów – niektóre lepsze od innych – ale jednym z rozwiązań, które staje się coraz bardziej popularne, jest przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają za zadanie usuwać szkodliwe bakterie i wirusy z wody, zanim zostanie ona wypuszczona z powrotem do środowiska. Proces ten obejmuje również usuwanie z wody substancji stałych, takich jak tłuszcze, oleje i smary, aby nie dostały się one do rzek lub jezior i nie spowodowały problemów z zanieczyszczeniem środowiska.

Komponenty przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków składa się z kilku elementów:

  • jednostki wstępnego oczyszczania, która usuwa duże cząstki ze strumienia wody za pomocą filtrów i sit;
  • osadnika wstępnego, w którym ciężkie cząstki stałe są usuwane grawitacyjnie;
  • wtórnego zbiornika sedymentacyjnego, w którym cięższe cząstki stałe są usuwane grawitacyjnie;
  • rowu utleniającego, w którym nadtlenek wodoru jest dodawany w celu zabicia bakterii, aby wysterylizować wodę przed wprowadzeniem jej do cieków wodnych lub kanalizacji w dół rzeki od domu lub siedziby firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.