Szkoła publiczna a szkoła prywatna – jakie są różnice?

Rodzice mogą dziś posłać swoje dzieci do różnego rodzaju szkół. Istnieją różne typy szkół, jednak najczęściej dzielimy je na prywatne i publiczne. Czym się one różnią?

Szkoła publiczna a szkoła prywatna

Szkoły publiczne są finansowane z podatków. Są niereligijne i niedochodowe. Muszą przestrzegać narzuconych przez stan wymagań programowych. Mogą być szkołami czarterowymi lub magnetycznymi, ale nadal muszą stosować się do tych samych wytycznych określonych przez stanową radę edukacji. Szkoły publiczne są finansowane przez rząd i są wolne od czesnego dla rodzin o dochodach poniżej pewnego poziomu. Istnieją również szkoły prywatne, które pobierają czesne, ale nie są one uważane za szkoły publiczne, ponieważ nie są finansowane przez rząd.

Szkoły prywatne z kolei nie muszą przestrzegać żadnych konkretnych wytycznych państwowych, jeśli chodzi o program nauczania lub instrukcje. Szkoły prywatne mogą być religijne lub świeckie, nastawione na zysk lub nienastawione na zysk. Niektóre szkoły prywatne mogą otrzymywać fundusze z lokalnego okręgu szkolnego, w zależności od tego, gdzie się znajdują, ale większość nie otrzymuje żadnych funduszy od państwa lub rządu federalnego.

Jakie są cechy charakterystyczne szkoły publicznej?

Szkoły publiczne mają specyficzne cechy, które odróżniają je od innych typów szkół:

  • Szkoły publiczne są bezpłatne

Szkoły publiczne są finansowane z podatków ze źródeł lokalnych, stanowych i federalnych. Oznacza to, że uczniowie nie muszą płacić żadnych pieniędzy, aby uczęszczać do szkoły publicznej (chociaż niektórzy mogą być zobowiązani do zakupu mundurków, książek i innych materiałów). Niektóre stany zapewniają również darmowe obiady dla uczniów o niskich dochodach w swoich szkołach publicznych.

  • Szkoły publiczne są otwarte dla wszystkich uczniów

Szkoły publiczne muszą przyjmować wszystkich uczniów, którzy mieszkają w ich granicach – niezależnie od rasy, religii czy poziomu umiejętności. Wiele szkół prywatnych nie przyjmuje wszystkich dzieci, które się do nich zgłaszają (np. mogą przyjmować tylko tych uczniów, którzy są w stanie zapłacić czesne).

  • Szkoły publiczne oferują powszechny dostęp do zasobów i usług

Szkoły publiczne zapewniają bezpłatne usługi edukacyjne, takie jak transport, opieka zdrowotna i specjalne usługi edukacyjne dla wszystkich uczniów w ich granicach – niezależnie od poziomu dochodów lub statusu niepełnosprawności. Szkoły prywatne nie oferują takich usług; zamiast tego mogą wymagać od rodziców zapłaty za te usługi. Szkoły publiczne oferują powszechny dostęp do zasobów i usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.