Zamarznięte szyby w samochodzie – koszmar kierowców zimą

Każdy z nas zna ten zimowy scenariusz – spieszysz się na spotkanie, chcesz wsiąść do samochodu, a szyby Twojego samochodu są zamarznięte. Jazda z ograniczoną widocznością to wysokie ryzyko wypadku, więc warto najpierw uporać się z lodem i szronem. Jak to zrobić?

Co powoduje zamarznięte szyby samochodowe?

Zamarznięte szyby samochodowe są powodowane przez kilka rzeczy, ale najczęstszą z nich jest niska temperatura połączona z wilgocią. Zimne powietrze na zewnątrz spotyka się z ciepłym powietrzem wewnątrz samochodu, tworząc kondensację na szybach. Jeśli w powietrzu jest wystarczająco dużo wilgoci, może ona zamarznąć na wewnętrznej stronie przedniej szyby – lub co gorsza, na innych częściach samochodu.

Co mogę z tym zrobić?

Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z zamarzniętą przednią szybą, wiesz, jak bardzo może to być denerwujące. Dobra wiadomość jest taka, że są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić swój samochód przed spustoszeniem przez zimową pogodę.

Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać, gdy nadejdzie zima:

  • czyść szyby. Czysta szyba jest mniej podatna na zamarzanie w niskich temperaturach niż brudna. Użyj wysokiej jakości środka do czyszczenia szyb i ręczników papierowych lub szmatek. Upewnij się, że nie używasz gazet, ręczników papierowych lub szmatek, które były używane na innych powierzchniach, takich jak lustra łazienkowe – mogą one porysować przednią szybę! Po czyszczeniu spłucz wszystko wodą, aby nie pozostały żadne pozostałości.
  • Parkuj w cieniu. Jeśli to możliwe, parkuj samochód z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby słońce nie nagrzewało zbytnio wnętrza samochodu podczas postoju (nadmierne ciepło może powodować kondensację pary wodnej w szybach). Inną opcją jest zaparkowanie pod zadaszeniem lub drzewem, jeśli jest ono dostępne na parkingu Twojego biura lub kompleksu mieszkalnego.
  • Przed wyjściem na mróz zamknij szczelnie wszystkie okna. Jeśli są one otwarte, gdy nie ma Cię w samochodzie, szron będzie się na nich szybciej tworzył, gdy temperatura spadnie i może nawet spowodować, że pękanie szyb. Jeśli zamierzasz przebywać w zimnie przez dłuższy czas, rozważ użycie chemicznego odmrażacza (takiego jak odmrażacz lub środek przeciw zamarzaniu) na przedniej szybie i oknach. Jeśli użyjesz chemicznego środka odmrażającego, pamiętaj, aby nie nanieść go na lakier samochodu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.