Czy promiennik podczerwieni do skuteczny sposób ogrzewania? Jak działają promienniki podczerwieni?

Elektryczne promienniki podczerwieni to temat coraz chętniej podejmowany w kontekście skutecznego ogrzewania pomieszczeń i nie tylko. Promiennik podczerwieni (znany też jako panel grzewczy) to urządzenie, które odznacza się wysoką efektywnością energetyczną. Generuje on ciepło w postaci promieniowania podczerwonego, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Promienniki ciepła to rozwiązanie ekologiczne, bezpieczne, a w dodatku używanie promienników jest dziecinnie łatwe. Ich instalacja też nie wymaga szczególnych umiejętności. Więcej o korzyściach wynikających z korzystania z promienników ciepła na podczerwień można przeczytać poniżej.

Na czym polega działanie promienników podczerwieni? Ogrzewanie promiennikowe

Grzejniki podczerwieni, podobnie jak promienniki, działają poprzez emisję niewidzialnego promieniowania podczerwonego, które następnie ogrzewa obiekty na swojej drodze. Podczerwień jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego, które ma większą długość fali niż światło widzialne.

Oznacza to, że promienie podczerwone są w stanie przeniknąć przez materiały takie jak drewno i plastik, co czyni je idealnymi do ogrzewania obiektów poprzez kontakt. Ponieważ promienie nie są widoczne dla ludzkiego oka, zapewniają one bardziej równomierną dystrybucję ciepła na danym obszarze, w przeciwieństwie do grzejników konwekcyjnych, w których gorące powietrze unosi się, a chłodne wdziera się na jego miejsce.

Ponadto, ponieważ promieniowanie podczerwone jest emitowane we wszystkich kierunkach, można użyć jednego grzejnika, aby uzyskać pełne pokrycie przestrzeni salonu lub biura, bez konieczności umieszczenia go bezpośrednio pod biurkiem lub stołem.

Ogrzewanie na podczerwień. Gdzie można stosować promienniki podczerwieni?

Promienniki podczerwieni są powszechnie spotykane w:

  • Domach – promienniki podczerwieni są często używane w domu jako dodatkowe źródła ogrzewania podczas miesięcy jesiennych lub zimowych. Promiennik podczerwieni jest idealny do ogrzewania małych pomieszczeń, takich jak sypialnie lub pokoje dzienne, ale i w łazienkach oraz kuchniach. Promienników ciepła na podczerwień można także używać na zewnątrz – w garażu, na patio czy tarasie!
  • Biurach – promienniki podczerwieni są również powszechnie stosowane w biurach jako część systemu centralnego ogrzewania lub do ogrzewania poszczególnych stanowisk pracy, takich jak boksy lub biurka. Wystarczy uruchomić je na czas pracy pracownika, a potem wyłączyć, aby nie pobierały niepotrzebnie energii elektrycznej;
  • Sklepach i punkach handlu detalicznego – promienniki ciepła na podczerwień są również powszechnie stosowane w sklepach detalicznych w celu zapewnienia ciepła klientom w miesiącach zimowych. Ponieważ grzejniki na podczerwień są niskoprofilowe i nie wymagają dużo miejsca, można je łatwo umieścić za ladami lub w pobliżu okien, aby zapewnić klientom ciepło, nie psując jednocześnie wystroju sklepu.

Oczywiście nie są to wszystkie miejsca, w jakich sprawdzi się promiennik podczerwieni. Urządzenia te można używać do ogrzewania obiektów sportowych, hal produkcyjnych, kościołów, kaplic, a nawet do ogrzewania zwierząt. Wystarczy dobrać odpowiedni promiennik podczerwieni

Promieniowanie podczerwone i jego zalety. Dlaczego warto zainstalować promiennik podczerwieni?

Główną zaletą promienników podczerwieni jest to, że zapewniają one komfort cieplny bez konieczności stosowania wentylatora. Dzięki temu idealnie nadają się do pomieszczeń, w których hałas jest problemem, takich jak sypialnie i przedszkola.

Promienniki podczerwieni mają również zdolność do bezpośredniego ogrzewania przedmiotów, co oznacza, że mogą być używane np. do suszenia ubrań Są one również bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych, ponieważ nie nagrzewają się na tyle, aby spowodować oparzenia lub pożar. Nie generują też żadnego dymu ani innych zanieczyszczeń.

Kolejną zaletą promienników podczerwieni jest to, że nie mają one ruchomych części, więc nie ma potrzeby ich konserwacji lub czyszczenia (oprócz przetarcia szmatką w razie potrzeby). Są one również bardziej wydajne niż tradycyjne grzejniki i ogrzewanie konwekcyjne, ponieważ ogrzewają tylko przedmioty i ludzi, a nie całe pomieszczenia. Promiennik podczerwieni to doskonały sposób na uzyskanie komfortu cieplnego zarówno w pomieszczeniach, jak i poza nimi, np. są wykorzystywane w ogrodach zimowych.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.