Łazienkowe promienniki podczerwieni. Komfort cieplny we własnym domu

Promienniki ciepła na podczerwień to świetny sposób na ogrzewanie domu. Są one bardziej energooszczędne niż tradycyjne systemy grzewcze, a także mają wyższy poziom komfortu.

Istnieje wiele różnych typów promienników podczerwieni dostępnych obecnie na rynku, ale wszystkie one należą do dwóch głównych kategorii: montowane na ścianie i wolnostojące. Montowane na ścianie promienniki podczerwieni mają tendencję do bycia bardziej estetycznymi, ponieważ mogą być ukryte za meblami lub zasłonami. Wolnostojące promienniki ciepła na podczerwień są zazwyczaj większe niż te montowane na ścianie i mogą być umieszczone przed szybami okiennymi dla uzyskania maksymalnego efektu.

Elektryczny promiennik ciepła do łazienki – doskonały sposób na komfort cieplny

Grzejnik na podczerwień to urządzenie, które emituje promieniowanie podczerwone w celu ogrzania danego obszaru. Rodzaj promieniowania emitowanego przez grzejnik nazywany jest promieniowaniem cieplnym. Energia termiczna to energia w postaci ciepła. Słowo termiczny pochodzi od greckiego słowa thermos oznaczającego „gorący”.

Promieniowanie cieplne to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali dłuższej niż światło widzialne (ok. 700 nm), ale krótszej niż fale radiowe (ok. 1 m). Znane jest również jako promieniowanie ciała czarnego, ponieważ można je zmierzyć umieszczając obiekt wykonany z czarnego materiału w komorze, przez którą może przechodzić światło i można precyzyjnie zmierzyć jego temperaturę.

Promienniki na podczerwień są popularne do stosowania w łazience. Są niedrogie, łatwe do zainstalowania i mogą być łatwo przenoszone. Można dzięki nim zapewnić sobie odpowiedni komfort cieplny, żeby nie czuć nieprzyjemnego chłodu np. po wyjściu spod prysznica lub z wanny. Promiennik można bezpiecznie używać w łazience bez obaw o to, że zaszkodzi mu wilgoć lub para. Uruchamiamy go wtedy, gdy jest nam potrzebny, a potem wyłączamy. Warto wiedzieć, że promiennik działa bardzo szybko, bo przyjemne ciepło czuć już w kilka sekund po włączeniu urządzenia.

Czy promieniowanie generowane przez promienniki ciepła jest bezpieczne dla ludzi?

Promieniowanie podczerwone jest bezpieczne dla ludzi, ale może spowodować oparzenia, jeśli dotkniesz gorącej powierzchni. W ten sam sposób, w jaki można się oparzyć na kuchence, promienie podczerwone z grzejnika mogą Cię poparzyć, jeśli dotkniesz grzejnika bez uprzedniego wyłączenia go. Ważne jest, aby zawsze wyłączać piec lub klimatyzator przed wejściem na strych w celu sprawdzenia lub wyczyszczenia otworów wentylacyjnych.

Ciepło pochodzące z promieniowania podczerwonego może również uszkodzić niektóre rodzaje materiałów, takie jak drewno i plastik, jeśli są one narażone na działanie wysokich temperatur przez dłuższy czas. Na przykład, jeśli zostawisz telewizor włączony na zbyt długo i zrobi się bardzo gorąco, farba zacznie się łuszczyć po dłuższej ekspozycji na ciepło.

Promieniowanie podczerwone nie wpływa na szkło, ponieważ szkło jest przezroczyste dla fal podczerwonych. Inne materiały, takie jak ceramika i metale są również przezroczyste dla promieniowania podczerwonego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.