Pompy ciepła powietrze-woda. Skuteczny sposób ogrzewania domu
Pompy ciepła powietrze-woda są wykorzystywane do zapewnienia ogrzewania i chłodzenia zarówno budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych. Ich działanie polega na przenoszeniu ciepła między powietrzem a wodą, które następnie jest przekazywane do systemu ogrzewania lub chłodzenia budynku.
Co to jest pompa ciepła? Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda
Pompy ciepła są rodzajem silnika cieplnego, który zamienia energię cieplną na energię mechaniczną, a także można je odwrócić, aby wykonać czynność odwrotną. Są one wykorzystywane jako źródło ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), a także w elektrowniach do wytwarzania energii elektrycznej.
W pompach ciepła typu powietrze-woda czynnik chłodniczy krąży przez metalowe wężownice, aby przenieść ciepło z jednego miejsca do drugiego. Czynnik chłodniczy absorbuje ciepło z powietrza (lub wody) i przekazuje je do innego płynu (często jest to woda). Ciecz ta następnie odprowadza to ciepło z systemu i wydala je do atmosfery lub do odpowiedniego zbiornika.
Oprócz bezpośredniego wykorzystania energii elektrycznej lub gazu jako źródła paliwa, niektóre rodzaje pomp ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna lub energia geotermalna.

Pompa ciepła – jakie korzyści wynikają z używania pomp ciepła?
- Pompy ciepła to najbardziej wydajne formy systemów grzewczych i chłodzących. Są również bardzo uniwersalne, mogą pracować zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych.
- Pompy ciepła są idealne dla domów o ograniczonej przestrzeni lub tam, gdzie chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię.
- Pompy ciepła można stosować przez cały rok, a zwrot z inwestycji nastąpi w ciągu trzech do pięciu lat. Pompy ciepła mogą być również stosowane w połączeniu z innymi formami ogrzewania, takimi jak gaz lub paliwo stałe, aby zapewnić dodatkowe ciepło w razie potrzeby.
- Pompy ciepła nadają się do wszystkich rodzajów nieruchomości, w tym do nowych budynków, przebudowy i rozbudowy. Są one zalecane dla nowoczesnych domów, które mają szczelną konstrukcję, izolowane ściany szczelinowe i podwójne szyby.
- Główną zaletą jest to, że są bardziej wydajne niż konwencjonalne grzejniki lub kotły, ponieważ nie ogrzewają tylko powietrza w pomieszczeniu – faktycznie przemieszczają ciepło wokół domu za pomocą rur zakopanych pod ziemią lub pod podłogą, dzięki czemu dom ogrzewa się poprzez cyrkulację ciepłej wody przez grzejniki (lub ogrzewanie płaszczyznowe ), a nie poprzez bezpośrednie ogrzewanie samego powietrza.