Co warto wiedzieć o promiennikach ciepła? Zewnętrzne promienniki podczerwieni

Systemy ogrzewania promiennikowego na podczerwień nie są nowe, ale zyskują na popularności. Technologia ta istnieje od ponad wieku i była wykorzystywana w szpitalach, zakładach przemysłowych i zastosowaniach wojskowych.

Obecnie promienniki podczerwieni zostały zaadaptowane do użytku mieszkalnego, a wiele osób używa ich do ogrzewania swoich domów. Są one również używane jako zamiennik konwencjonalnych grzejników w miejscach, gdzie energia elektryczna nie jest łatwo dostępna.

Grzejniki na podczerwień działają poprzez przekazywanie energii bezpośrednio do obiektów na ich drodze za pomocą promieniowania podczerwonego. Różni się to od ogrzewania konwekcyjnego, gdzie sam przedmiot nagrzewa się poprzez kontakt z gorącym powietrzem lub cieczą, która jest obecna w pomieszczeniu.

Na czym polega działanie promienników podczerwieni? Skuteczny sposób na ogrzewanie pomieszczeń i nie tylko

Elektryczne grzejniki na podczerwień wytwarzają ciepło wykorzystując promieniowanie cieplne (ciepło), które jest emitowane z przedmiotów i powierzchni. Elektryczny promiennik na podczerwień wykorzystuje rurę kwarcową lub płytę ceramiczną do pochłaniania promieni podczerwonych i przekształcania ich w ciepło. Urządzenia te są często określane jako ceramiczne promienniki podczerwieni, kwarcowe promienniki podczerwieni lub po prosty panele grzewcze. Proces ten nie jest podobny do sposobu działania kominka, z wyjątkiem tego, że odbywa się w zamkniętej przestrzeni.

Grzejnik wykorzystuje energię elektryczną do uruchomienia wentylatora, który wdmuchuje powietrze przez urządzenie. To wymuszone powietrze nagrzewa się i rozprzestrzenia równomiernie w całym pomieszczeniu lub domu. W zależności od tego, jaki rodzaj grzejnika wybierzesz, istnieją różne sposoby rozprowadzania ogrzanego powietrza.

Systemy ogrzewania promiennikowego wykorzystują reflektory do kierowania energii promienistej na ludzi lub przedmioty w celu ich bezpośredniego ogrzania, zamiast najpierw ogrzać całe pomieszczenie, a następnie czekać, aż ciepłe powietrze rozejdzie się do wszystkich zakątków pokoju.

Zewnętrzne promienniki ciepła na podczerwień. Promieniowanie podczerwone jako sposób na komfort cieplny

Zewnętrzne promienniki podczerwieni to idealne rozwiązanie na balkon lub taras. Możesz usiąść na zewnątrz i cieszyć się świeżym powietrzem, podczas gdy Twoje ciało jest delikatnie ogrzewane przez grzejnik na podczerwień.

Na rynku dostępna jest szeroka gama promienników podczerwieni, od wersji elektrycznych po gazowe, więc możesz wybrać taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Gazowe grzejniki na podczerwień mają otwarty płomień, który jest bardziej wydajny niż grzejniki elektryczne, ale wymaga więcej konserwacji i środków ostrożności. Elektryczne promienniki podczerwieni są bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu, ale nie wytwarzają tyle ciepła, co gazowe

Gazowe promienniki podczerwieni mogą być używane również w pomieszczeniach, ale zazwyczaj nie są zalecane ze względu na ich otwarte płomienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.