Agrowłóknina wiosenna a agrowłóknina zimowa – czym się różnią i do czego służą?

Agrowłóknina to specjalny rodzaj włókniny, który został opracowany specjalnie w celu ochrony roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Głównym zadaniem tego materiału jest ochrona roślin przed mrozem, gradem i ulewnymi deszczami. Agrowłókniny są wykorzystywane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów w ogrodach, na polach i w sadach.

Czym różni się agrowłóknina zimowa od wiosennej?

Agrowłóknina zimowa służy głównie do ochrony roślin przed mrozami i śniegiem, natomiast agrowłóknina wiosenna chroni je przed nagłymi opadami deszczu, wiatrem czy wahaniami temperatury podczas wiosennych zim.

Ponadto zimowa agrowłóknina ogrodowa jest grubsza niż jej wiosenny odpowiednik, dzięki czemu lepiej znosi mrozy. Dodatkowo odbija promienie słoneczne, dzięki czemu chroni liście roślin przed przegrzaniem podczas słonecznych dni.

Kolejną różnicą między nimi jest ich wytrzymałość: agrowłókniny zimowe są znacznie mocniejsze od swoich odpowiedników.

Gdzie stosować agrowłókninę do okrywania roślin?

Pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy mowa o agrowłóknie jako osłonie, to zapewne jej zastosowanie do ochrony sadzonek przed przymrozkami czy zimnymi nocami. Jednak istnieje wiele innych zastosowań tego materiału:

·         Może być stosowany jako warstwa termoizolacyjna pod glebą, która zapobiega odparowywaniu wilgoci podczas zimowania;

·         Stosowany jest jako ochrona przed chwastami (włókno wchłania wodę);

·         Chroni przed niekorzystnymi czynnikami klimatycznymi: wysokie temperatury powyżej 40°C, niskie temperatury poniżej -30°C;

·         Chroni przed burzami gradowymi;

·         Agrowłókno stosowane jest jako warstwa mulczu pod drzewami (chroni je przed erozją gleby).

Jak stosować agrowłókniny wiosenne w przydomowych ogrodach?

Główną cechą agrowłókniny wiosennej jest jej zdolność do przyspieszania wzrostu roślin. Sam materiał nie posiada żadnych dodatków chemicznych, ale ma strukturę, która pozwala na odpowiednie napowietrzenie i wchłanianie wody przez rośliny. Dodatkowo chroni przed przymrozkami i nagłymi opadami deszczu, co również przyczynia się do przyspieszenia wzrostu.

Agrowłóknina wiosenna jest wykorzystywana w ogrodnictwie do różnych celów:

– ochrona młodych roślin przed mrozem;

– ochrona sadzonek przed silnymi podmuchami wiatru;

– zapobieganie uszkodzeniom spowodowanym przez grad;

– osłanianie sadzonek przed silnymi promieniami słonecznymi (w celu przyspieszenia procesu wzrostu);

– okrywanie roślin o niskiej odporności lub powolnym rozwoju (np. kapusta, ziemniaki).

Jak to działa?

Agrotkanina wiosenna często wykonana jest z białej włókniny (odbija promienie słoneczne) o grubości ok. 0,5 mm. Materiał mocuje się do rośliny za pomocą specjalnych klipsów lub taśm, które można kupić w każdym sklepie specjalizującym się w artykułach ogrodniczych.

Zasada działania tej warstwy ochronnej jest dość prosta: gdy nie ma słońca lub na zewnątrz jest pochmurno, zimne powietrze zostanie uwięzione pomiędzy powierzchnią gleby a materiałem okrywającym. W ten sposób powstaje efekt izolacyjny, który chroni rośliny przed przymrozkami i nagłymi spadkami temperatury (podobny efekt można uzyskać, jeśli przykryjemy donice plastikowymi płachtami).

 Agrowłókniny zimowe mają natomiast na celu zabezpieczenie przed niskimi temperaturami i wysuszającym wiatrem, w szczególności podczas bezśnieżnych zim. Wykorzystywane są one przeważnie do okrywania drzew, iglaków i krzewów źle znoszących mrozy.

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym https://egarden.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.